Szukaj

Zabiegi dedykowane dla kobiet w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, w naszym organizmie zachodzi wtedy wiele zmian.

Często kobieta staje się bardziej atrakcyjna, można by rzec, że jej uroda rozkwita, włosy stają się gęstsze, paznokcie mocniejsze, a skóra pełna blasku. Jednak niestety nie każda kobieta może doświadczyć tak miłego przebiegu ciąży, czasem zdarza się, że stan skóry i przydatków (włosów i paznokci) pogarsza się, a kobiety zmagają się z wieloma przeszkodami aby czuć się pięknymi w czasie oczekiwania na dziecko.


Już od pierwszych dni ciąży zwiększa się przemiana materii, zmienia ciśnienie krwi w komórkach, co powoduje ich lepsze dotlenienie, a co za tym idzie wzmożony wzrost włosów czy paznokci. Podwyższony poziom estrogenów sprawia, że skóra kobiet w ciąży staje się bardziej elastyczna, ale równocześnie także bardziej sucha i ściągnięta. To może powodować niemiłe swędzenie skóry i łuszczenie się jej oraz powstawanie rozstępów.

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży są bardzo istotne, ponieważ mają znaczny wpływ na rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest aby szczególnie zwracać uwagę na to, co nakładamy na swoje ciało.


Pamiętajmy jednak, że w salonach kosmetycznych jest już bardzo dużo kosmetyków i zabiegów bezpiecznych dla kobiet w ciąży. Istotne jednak jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu poinformować kosmetyczkę, iż spodziewamy się dziecka. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy jeszcze nie ma widocznych oznak ciąży. Przed wizytą u kosmetyczki dobrze aby klientka zasięgnęła opinii lekarza prowadzącego ciążę czy nie widzi przeciwwskazań do korzystania z usług kosmetycznych. Chociaż istnieją specjalne usługi oferowane dla kobiet oczekujących dziecka, każda ciąża przebiega inaczej i każda kobieta może inaczej reagować, dlatego istotna jest konsultacja z ginekologiem prowadzącym. Poniżej przedstawione są zabiegi z jakich bezpiecznie może korzystać przyszła mama.


Zabiegi na twarz


Najważniejszą informacją jest, że kobiety w ciąży nie mogą korzystać z wszystkich zabiegów wykonywanych przy użyciu urządzeń kosmetycznych, jedynym dozwolonym zabiegiem „sprzętowym” dla przyszłych mam jest zabieg mikrodermabrazji (wykonywany jesienią lub zimą).


Inne zabiegi, w tym mezoterapia bezigłowa, peeling kawitacyjny czy fala radiowa są całkowicie zakazane, a co za tym idzie, zabiegi bardziej inwazyjne jak np. zabieg z technologią HIFU należy odłożyć do czasu, do czasu odstąpienia od karmienia piersią. Kupując kosmetyki do domu należy pamiętać aby wystrzegać się m.in. produktów z witaminą A (np. Retinol), wyciągów z soi, fitoestrogenów, większości olejków eterycznych, składników rozgrzewających (np. cynamon, chili), oraz detergentów: SLS, BHA, BHT.


Należy pamiętać, że okres ciąży pozwala nam korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i rewitalizujących skórę. W czasie ciąży oprócz zabiegów nawilżających, dotleniających czy rozświetlających musimy zważyć na fakt, iż skóra jest narażona na powstawanie przebarwień i ma tendencję do przesuszania. Z tego właśnie powodu ważnym jest, aby podczas konsultacji kosmetycznej dokładnie sprawdzić z czym boryka się skóra i dopasować zabieg do jej potrzeb np. zabieg z witaminą C, aby rozświetlić skórę, wzmocnić naczynia krwionośne i działać antyoksydacyjnie. Przyszła mama może się zrelaksować i pozwolić sobie na delikatny, rozluźniający masaż twarzy, szyi, karki i dekoltu.


Wybierając kosmetyki do domowej pielęgnacji, trzeba się upewnić, aby te zawierały składniki takie jak witamina E (pozwalająca uniknąć lub zmniejszyć ilość powstających rozstępów), wyciąg z wiesiołka czy ogórecznika (pomagający uelastycznić skórę), dodatkowo: pantenol, alantoina czy witamina C świetnie łagodzą podrażnienia i świąd skóry spowodowany jej suchością często występującą w okresie ciąży.


Pielęgnacja dłoni i stóp


Podczas ciąży nic nie stoi na przeszkodzie aby regularnie dbać o dłonie dłonie i stopy!

Istotne jednak jest, aby podczas pielęgnacji korzystać z profesjonalnych salonów, gdzie dba się o zdrowie wszystkich klientów, a narzędzia są wolne od wszystkich zagrożeń chorobowych, dzięki regularnym procesom sterylizacji. Narzędzia powinny być nie tylko dezynfekowane (moczone w roztworach wodnych z specjalistycznymi preparatami do dezynfekcji), tylko koniecznie powinny przejść proces sterylizacji w autoklawie, w którym dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury, paty wodnej i podciśnienia niszczone są wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, bakterie z formami przetrwalnikowymi, wirusy i grzyby (te, które nie zostały zniszczone w procesie dezynfekcji).


Przy obecności klientki, narzędzia powinny być otwierane z foliowych torebek, które po procesie sterylizacji zabezpieczają je przed zanieczyszczeniem, aż do ich otwarcia. W torebeczce powinien się też znajdować dodatkowy pasek kontroli sterylizacji (test STS), o długości 8-10 cm, który po prawidłowym procesie sterylizacji zmienia kolor z niebieskiego na czarny! To świadczy o tym że narzędzia są sterylne, a co za tym idzie… bezpieczne!


Jeśli masz wątpliwości odnoście sterylizacji narzędzi w danym miejscu możesz poprosić o okazanie książki cykli sterylizacji, da Ci to pewność, że narzędzia są regularnie czyszczone. Żaden salon, który dba o zdrowie swoich klientów nie odmówi Wam okazania takiej książki!

Decydując się na stylizację hybrydową koniecznie należy poinformować osobę wykonującą zabieg, iż spodziewasz się dziecka, da to stylistce możliwość zaproponowania odpowiednich lakierów hybrydowych, które są wolne od substancji drażniących tj. formaldehyd i toulen. Bezpieczną hybrydą jest np. Shellac CND.


Shellac CND z formułą 7-free jest wolny od :

- toulenu