Szukaj

O co chodzi z tymi "kwasami"?

Zastanów się jak często słyszałaś, lub co więcej, użyłaś słowa "kwas" w odniesieniu do pielęgnacji skóry. A teraz zastanów się czy tak naprawdę rozumiesz czym są "kwasy", o których tak wszędzie głośno. Tym razem postanowiłyśmy podzielić się wiedzą na temat peelingów chemicznych - czytając artykuł dowiecie się czym one są, do czego służą i jak bezpiecznie z nich korzystać.

Czym są "kwasy"?


Peelingi chemiczne zwane kwasami lub dermopeelingami są to zabiegi prowadzące do złuszczania martwego naskórka lub skóry właściwej (w zależności od indywidualnie dopasowanej terapii).

Rodzaj i intensywność zabiegu oraz użytego preparatu dostosowana jest do oczekiwań klienta i potrzeb jego skóry. Peelingi medyczne pod względem głębokości ich działania możemy podzielić na:

- powierzchowne (bardzo łagodne i łagodne), 

- średnio-głębokie

- głębokie

Głębokość penetracji, która zainicjowana została za pomocą kwasu (celowe uszkodzenie naskórka lub naskórka i skóry właściwej) może być różna i zależy od:

- mocy kwasu

- ilości nałożonych warstw (przy niektórych kwasach)

- czasu aplikacji

- zastosowania techniki łączonej (z innymi kwasami lub np. aparatura)

- odtłuszczenia i przygotowania skóry poddanej zabiegowi

- grubości naskórka i gęstości skóry

- ilości mieszków włosowych

- partii ciała poddanej zabiegowi


Czym jest moc kwasu?


Moc kwasu jest oznaczana tak zwanym pKa- czyli ujemnym logarytm stałej dysocjacji danego kwasu w określonych warunkach. Każdy rodzaj kwasu ma indywidualne pKa. 

Moc kwasu zależna jest również od rodzaju kwasu oraz jego pH. Im niższe pH i pKa, tym

moc kwasu jest wyższa, przez co wzrasta jego penetracja w głąb warstw skóry, więc silniejsze jest działanie złuszczające.


Jak wygląda mechanizm działania kwasów?


Peelingi chemiczne mają niezwykle istotny wpływ na poprawię funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej.  

Wpływają na zwiększenie przenikania substancji aktywnych stosowanych zewnętrznie na skórę:

- podczas dalszych zabiegów, jeśli peeling chemiczny jest wstępem do zabiegu

- podczas pielęgnacji domowej (kontynuowania terapii po zabiegu)


Peelingi chemiczne dzięki zmniejszeniu grubości warstwy rogowej wpływają na rozjaśnienie skóry i znaczną poprawę jej kolorytu. Prowadzą one także do wzrostu jakości warstwy hydrolipidowej skóry, przez co staje się ona bardziej odporna na podrażnienia i czynniki zewnętrzne. Kwasy działają jako inhibitor tyrozynazy czyli zmniejszają tworzenie melaniny w melanocytach (zmniejszają przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych), przyspieszają proces TOT (proces odnowy naskórka), indukują proliferacje fibroblastów przez co wzrasta synteza elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Znacznie poprawia się gęstość (pogrubienie warstw żywych naskórka i skóry właściwej) i nawilżenie skóry, pobudzone zostają komórki tuczne oraz dendrocyty skórne, po przez pobudzenie TGF–b wzrasta aktywność czynników wzrostowych. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest działanie przeciwnowotworowe, dzięki wpływowi hamującym rozwój guzów indukowa