top of page
Szukaj

O co chodzi z tymi "kwasami"?

Zastanów się jak często słyszałaś, lub co więcej, użyłaś słowa "kwas" w odniesieniu do pielęgnacji skóry. A teraz zastanów się czy tak naprawdę rozumiesz czym są "kwasy", o których tak wszędzie głośno. Tym razem postanowiłyśmy podzielić się wiedzą na temat peelingów chemicznych - czytając artykuł dowiecie się czym one są, do czego służą i jak bezpiecznie z nich korzystać.

Czym są "kwasy"?


Peelingi chemiczne zwane kwasami lub dermopeelingami są to zabiegi prowadzące do złuszczania martwego naskórka lub skóry właściwej (w zależności od indywidualnie dopasowanej terapii).

Rodzaj i intensywność zabiegu oraz użytego preparatu dostosowana jest do oczekiwań klienta i potrzeb jego skóry. Peelingi medyczne pod względem głębokości ich działania możemy podzielić na:

- powierzchowne (bardzo łagodne i łagodne), 

- średnio-głębokie

- głębokie

Głębokość penetracji, która zainicjowana została za pomocą kwasu (celowe uszkodzenie naskórka lub naskórka i skóry właściwej) może być różna i zależy od:

- mocy kwasu

- ilości nałożonych warstw (przy niektórych kwasach)

- czasu aplikacji

- zastosowania techniki łączonej (z innymi kwasami lub np. aparatura)

- odtłuszczenia i przygotowania skóry poddanej zabiegowi

- grubości naskórka i gęstości skóry

- ilości mieszków włosowych

- partii ciała poddanej zabiegowi


Czym jest moc kwasu?


Moc kwasu jest oznaczana tak zwanym pKa- czyli ujemnym logarytm stałej dysocjacji danego kwasu w określonych warunkach. Każdy rodzaj kwasu ma indywidualne pKa. 

Moc kwasu zależna jest również od rodzaju kwasu oraz jego pH. Im niższe pH i pKa, tym

moc kwasu jest wyższa, przez co wzrasta jego penetracja w głąb warstw skóry, więc silniejsze jest działanie złuszczające.


Jak wygląda mechanizm działania kwasów?


Peelingi chemiczne mają niezwykle istotny wpływ na poprawię funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej.  

Wpływają na zwiększenie przenikania substancji aktywnych stosowanych zewnętrznie na skórę:

- podczas dalszych zabiegów, jeśli peeling chemiczny jest wstępem do zabiegu

- podczas pielęgnacji domowej (kontynuowania terapii po zabiegu)


Peelingi chemiczne dzięki zmniejszeniu grubości warstwy rogowej wpływają na rozjaśnienie skóry i znaczną poprawę jej kolorytu. Prowadzą one także do wzrostu jakości warstwy hydrolipidowej skóry, przez co staje się ona bardziej odporna na podrażnienia i czynniki zewnętrzne. Kwasy działają jako inhibitor tyrozynazy czyli zmniejszają tworzenie melaniny w melanocytach (zmniejszają przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych), przyspieszają proces TOT (proces odnowy naskórka), indukują proliferacje fibroblastów przez co wzrasta synteza elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Znacznie poprawia się gęstość (pogrubienie warstw żywych naskórka i skóry właściwej) i nawilżenie skóry, pobudzone zostają komórki tuczne oraz dendrocyty skórne, po przez pobudzenie TGF–b wzrasta aktywność czynników wzrostowych. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest działanie przeciwnowotworowe, dzięki wpływowi hamującym rozwój guzów indukowanych przez promienie UV oraz doprowadzają do wzrostu odporności na promienie UV. 


Jakie są wskazania do wykonania peelingu chemicznego?


- widoczne objawy starzenia się skóry/fotostarzenia (zmarszczki, bruzdy, utrata jędrności skóry, plamy, piegi),

- zaburzenia ze strony hydrolipidowej skóry (nadmierny łojotok skóry twarzy, dekoltu, pleców, lub suchość skóry, widoczna zmiana tekstury - poletkowatość, podatnoćć na podrażnienia)

- zmiany barwnikowe (przebarwienia powstałe na skutek trądziku młodzieńczego oraz nadmiernej ekspozycji na promienie UV, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate, przebarwienia posterydowe lub hormonalne jak ostuda), 

- teleangiektazje

- rozstępy

- rozszerzone pory, zaskórniki

- łagodny i umiarkowany trądzik (szczególnie zaskórnikowy i grudkowo– krostkowy) lub trądzik różowaty 

- drobne blizny oraz zaburzenia rogowacenia naskórka (rogowacenie przymieszkowe, suchość skóry)

- skóra nadwrażliwa, płytkounaczyniona

- skóra ziemista, poszarzała, potrzebująca odświeżenia


Jakie są przeciwwskazania do stosowania peelingów chemicznych?


- w  niektórych przypadkach ekspozycja skóry na promienie UV

- aktywna opryszczka, predyspozycje do tworzenia się keloidów/ bliznowców

- podrażnienia i uszkodzenia skóry (nadżerki, przeczosy, otarcia)

- ciężkie postaci trądziku (liczne krosty, torbiele ropne – wymagają wcześniejszej odpowiednio dopasowanej przez lekarza terapii farmakologicznej)

- zabieg chirurgiczny przeprowadzony w obrębie twarzy (min. 2 miesiące od zabiegu)

- stan po krioterapii (min. 6 miesięcy od skończonej terapii)

- liczne znamiona melanocytowe

- ciąża i laktacja

- schorzenia autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce) 

- doustna terapia pochodnymi wit. A (min. 6 miesięcy od skończonej terapii) 

- miejscowe stosowanie pochodnych wit. A (min. 6 miesięcy od skończonej terapii)


Najnowsze trendy kosmetologii podążają w kierunku wykorzystywania peelingów medycznych, zaliczanych do zabiegów medycyny estetycznej. Specyficzna jest ich metoda aplikacji polegająca na najkładaniu kilku kwasów w jednym zabiegu. Właśnie tego typu sposób pracy z kawasami pozwala osiągnąć wielokierunkowość działania, optymalizację efektywności, a ponadto pozwala oszczędzić czas „zabieganych” klientów.

Obecnie na rynku powstaje coraz więcej marek peelingów chemicznych, zdecydowanie przodującą marką w rankingach jest Peel Mission. Dlatego właśnie w Kobieterii pracujemy na produktach tej marki, dającej nam najwięcej możliwość komponowania indywidualnej terapii dla każdej skóry (nawet z trądzikiem różowatym). Produkty tej marki dystrybuowane są tylko i wyłącznie do profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii. Marka dba szczególnie o swój wizerunek stawiając jako priorytet  bezpieczeństwo potencjalnych klientów. Każdy kosmetolog lub kosmetyczka zaopatrujący się w produkty kwasowe musi okazać dokument świadczący o ukończeniu szkoły kierunkowej, a następnie ukończyć certyfikowane szkolenie z medycznej eksfoliacji kwasami w celu utrzymania standardów medycznych zabiegów. Jest to niezbędne!


Istotną informacją jest również to iż marka posiada Certyfikaty ISO i GMP. Certyfikaty te to gwarancja spełnienia wymagań nie tylko polskich, ale i międzynarodowch standardów (ISO), oraz gwarancja stosowania rygorystycznych wymagań jakości w odniesieniu do procesu produkcji, surowców oraz pełnej kontroli nad ich pochodzeniem (GMP).

Oprócz charakterystycznej dla marki Peel Mission techniki łączenia i nakładania na siebie kwasów pozwalających dopasować indywidualnie terapię, Peel Mission wyróżnia możliwość BEZPIECZNEGO stosowania zabiegów kwasowych całorocznie.


Marka obecnie ma w swojej ofercie ponad 40 mono-peelingów. Dowiedz się więcej o ofercie Peel Mission tutaj.


Nie wiesz, który peeling chemiczny jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami, aby wybrać właściwy zabieg!

210 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page