Szukaj

Czy uważasz, że dobrze pielęgnujesz swoją skórę w domu?


Z analizy wywiadów i ankiet, które przeprowadziłam w moim salonie wynika, że duża liczba kobiet uważa, że do kompletnej pielęgnacji twarzy wystarczy dobry krem do twarzy. Otóż nie!


Czas obalić mity odnośnie pielęgnacji skóry twarzy i zrozumieć jak należy o nią odpowiednio dbać w zaciszu domowym.


Zacznijmy od kilku podstawowych pytań:

Czy prawidłowo myjesz skórę?

Czy prawidłowo nakładasz krem?

Czy kupiłaś kiedyś krem, który nie zapewnił zadowalających efektów? 


Jeśli masz wątpliwości jak odpowiedzieć na powyższe pytania, lub zastanawiasz się jak można źle nakładać krem - odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.


Aby pielęgnacja skóry była skuteczna, a kremy i maski działały, należy przestrzegać pewnych zasad. Podstawową czynnością i gwarancją sukcesu jest prawidłowe oczyszczenie twarzy z makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Żaden produkt, czy to krem, maseczka, bądź peeling (nawet ten z najwyższej półki) nie będzie działał prawidłowo, jeżeli odpowiednio nie przygotujemy skóry. Prawidłowy demakijaż i oczyszczenie skóry jest podstawą dalszej pielęgnacji. Abyście zrozumiały dlaczego prawidłowe mycie skóry jest podstawą pielęgnacji, należy zwrócić się ku podstawom.

Nasza skóra zaprogramowana jest do utrzymywania na niej tzw. płaszcza hydrolipidowego. Zastanawiacie się co to jest? Jest to nasza „tarcza ochronna”, która chroni skórę przed wszystkimi zewnętrznymi czynnikami: wiatrem, mrozem, szkodliwym promieniowaniem UV, SMOGIEM, suchym powietrzem z klimatyzacji, czy ogrzewania. Płaszcz hydrolipidowy chroni również przed bakteriami, wirusami, grzybami oraz zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry. Jeżeli po całym dniu, kiedy skóra narażona jest na szkodliwe czynniki wymienione wyżej, źle umyjemy twarz (u większości należy dodać jeszcze makijaż), nasza skóra będzie narażona na uszkodzenia, podrażnienia i alergie, a dodatkowo nieprawidłowo lub wcale nie wchłonie nakładanych składników aktywnych zawartych w kremie, masce, czy serum. 

Wszystkie marzymy o tym, aby nasza skóra jak najdłużej była mocno napięta i pozbawiona widocznych zmarszczek. Bardzo ważna jest jej codzienna pielęgnacja i właściwa higiena. Pamiętajmy również o pielęgnacji oczu! Skóra wokół oczu powinna być objęta szczególną uwagą, ponieważ jest wyjątkowo delikatna, a źle pielęgnowana szybciej się starzeje. 

Aby skóra była czysta i prawidłowo przygotowana do dalszej pielęgnacji musimy zastosować się do następujących, bardzo prostych zasad:


Demakijaż oczu

Staranne zmycie makijażu przed snem jest konieczne, aby oczy nie były podrażnione i przesuszone. Demakijaż oczu musi być delikaty ale dokładny, na waciki nakładamy mleczko lub płyn dwufazowy, przykładamy waciki do zamkniętych powiek. Przytrzymujemy chwilę aby preparat mógł zadziałać i rozpuścić kosmetyki nałożone na powieki i rzęsy. Następnie delikatnie przecieramy wacikami w kierunku od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Czynność powtarzamy (pamiętając, że wacik ma dwie strony ☺). Jeżeli na waciku nadal są pozostałości tuszu bierzemy następne waciki nakładamy na nie produkt do demakijażu i zginamy na pól. Taki wacik nakładamy na dolne rzęsy i zamykamy oczy, chwilkę odczekujemy i delikatnie przecieramy rzęsy. Kiedy oczy są już czyste przechodzimy do drugiego etapu demakijażu.


Demakijaż i wstępne oczyszczanie skóry 

Niezależnie od tego, czy robiłyśmy makijaż, czy nie, musimy oczyścić skórę z zanieczyszczeń, które zbierały się na niej przez cały dzień. Płaszcz hydrolipidowy nie przepuszcza co prawda czynników szkodliwych do głębszych warstw skóry, ale nie oznacza to, że substancje te nie osadzają się na jej powierzchni.  


Mycie twarzy

Po demakijażu i wstępnym oczyszczeniu twarzy, wykonanym mleczkiem, pianką, czy płynem micelarnym, należy zmyć skórę wodą i oczyścić ją z pozostałości zanieczyszczeń oraz użytych wcześniej produktów. W ten sposób zapewnimy skórze odpowiednią higienę. Pozostałości po kosmetykach, zalegające w załamaniach i porach skóry, prowadzą do zatkania porów i mogą powodować alergie. Pamiętajmy, aby przemyć skórę wodą nawet po płynie micelarnym. Nawet hipoalergiczne produkty do oczyszczania skóry mogą podrażnić, jeżeli pozostawimy je na dłużej na naszej skórze.


Tonizowanie skóry

Tonizowanie powinno każdorazowo kończyć zabieg oczyszczania twarzy. Przywraca skórze naturalne pH, domyka pory, eliminuje efekt ściągnięcia skóry i pozostawia przyjemne uczucie świeżości. 

Myjąc twarz usuwamy zanieczyszczenia, jednak substancje myjące mogą wysuszyć skórę i uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Tak! Tę warstwę, k